Haber

Diyarbakır’daki 536 Taşınmaz Kültür Varlığının Tespiti ve Bilgi Güncellemesi

Diyarbakır’da Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu işbirliğiyle 13 ilçede 536 taşınmaz kültür varlığı tespit edilerek bilgiler güncellendi.

DTSO ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından yürütülen çalışma kapsamında mimar, harita mühendisi ve arkeologlardan oluşan ekip, Diyarbakır’ın Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ilçelerinde görev yaptı. , Lice ve Silvan ilçeleri ve bağlı ilçeler. Köylerdeki korunması gereken ancak henüz keşfedilmemiş ve tescillenmemiş taşınmaz kültür varlıklarını tespit etti.

Daha sonra bu tarihi yapıların belgelenmesi ve tescili için gerekli başvurular yapıldı.

Tescilli kültür varlıklarına ilişkin bilgiler de güncellenerek fotoğraflandı. Çalışma kapsamında 536 adet taşınmaz kültür varlığının tespit ve güncellenmesi tamamlandı.

2023 yılında tamamlanan “Diyarbakır İli Tescilli ve Tescilli Tarihi Yapılar Araştırma Raporu” DTSO tarafından derlenerek yayımlandı.

Yayın, Diyarbakır Gastro İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen programla tanıtıldı.

Programda konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentte bu tür çalışmalara her zaman destek vereceklerini belirtti.

Temel amaçlarının kültür varlıklarını dünya mirasına kazandırmak olduğunu belirten Kaya, şöyle konuştu:

“Bu anlamda ülkemizin, özellikle de kentimizin somut ve somut olmayan miras açısından çok önemli bir merkez olduğunu çok iyi biliyoruz. Her yapının kendine has bir hikayesi var ve ilham kaynağı olacak ürünleri bünyesinde barındırıyor. Sahip çıkalım. bu binalar.”

TMMOB İl Uyum Kurulu Sekreteri Alican Çetinkaya da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Programın sonunda katılımcılara yöresel yemek ikramı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu