Haber

“Türkiye, BM’den Rus amonyağının Ukrayna üzerinden geçişi için teklif aldı”

Tahıl Koridoru Anlaşması müzakerelerine yakın bir kaynağa göre Türkiye, BM’nin Rus amonyağının Ukrayna üzerinden transit geçişine ilişkin önerisini inceledi ancak şu anda bu konuda bir netlik ve fikir birliği yok.

“Evet, bu teklifin farkındayız, taraflar arasında çeşitli seçenekler ve olasılıklar tartışıldı. Ancak bu konuda netlik ve fikir birliği yoktur. Bu yüzden sizinle paylaşacak somut bir şeyim yok.”Kaynak, Ankara ve BM’nin Rus tarım ürünlerinin dünya pazarlarına ihracatını engelleyen sorunları ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Kremlin: Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında Ukrayna üzerinden amonyak geçişi görüşülüyor

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında Ukrayna üzerinden amonyak geçişinin görüşüldüğünü basın mensuplarına bildirdi.

Basın mensuplarına bu yöndeki haberler hakkında yorum yapan Peskov, şunları söyledi: “Karadeniz açılımı ile ilgili olarak henüz hayata geçirilip yerine getirilmeyen gündem maddelerinden biri de budur. Bu konudaki tartışmalar (amonyak geçişi) devam ediyor”ifadeleri kullandı.

Daha önce Reuters, kendi kaynağına atıfta bulunarak, BM’nin Ukrayna, Türkiye ve Rusya’ya Rus amonyakının Ukrayna üzerinden geçişi için hazırlıklara başlamalarını teklif ettiğini bildirdi. Aynı zamanda, BM’nin tahıl anlaşmasını daha fazla Ukrayna limanını ve diğer işleri içerecek şekilde genişletmek için paralel müzakereler yapmak istediği de haberlerde kaydedildi. Kaynağa göre, Ukrayna ve Türkiye BM’nin önerilerini kabul ederken, Rusya şimdi yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu